S obzirom da u Srbiji nismo imali mogućnosti za višegodišnje edukacije iz oblasti joge, ajurvede, meditacije, morali smo odlaziti u Indiju, Nemačku, Mađarsku, Hrvatsku i dr. kako bi se školovali i imali pristup ovim vidovima znanja, a sve to je i vremenski i finansijski dosta zahtevno. Nakon višedecenijskog učenja kod Yogacharye Jadranka Mikleca odlučujemo da, u saradnji sa njim, pokrenemo Školu u Srbiji kako bi ova drevna znanja bila dostupna svima kojima su potrebna. Počeli smo početkom 2018. godine i od tada, dva puta godišnje u martu i oktobru, upisujemo nove polaznike na školovanje na četiri nivoa.
Škola je višegodišnja u zavisnosti od nivoa. Trenutno, kod nas imamo edukaciju na četiri nivoa (600 časova), a inače su kroz Evropsku joga federaciju razvijeni programi do deset nivoa. Osnovni program za prva dva nivoa (Joga učitelj 300 časova) traje jednu kalendarsku godinu i sastoji se od dva dela. Prvi deo se sprovodi kroz deset vikend seminara po 15 časova (6 meseci), a drugi deo se sastoji od teorijskog i praktičnog rada i pisanja završnog rada iz oblasti koju student odabere koje dovodi do praktičnog ispita držanja joga časa i teorijskog, odbrane završnog rada. Teme koje se obrađuju su raznovrsne: Istorija i filozofija joge, Psihologija joge i etika joga učitelja, Anatomija i energetska anatomija, Joga položaji i vežbe disanja, Ajurveda, Zdravlje i ishrana, Metodologija podučavanja joge, Pravni i poslovni aspekti zanimanja joga instruktora i sl. Pored toga proučavaju se i različiti stilovi i škole joge kako bi studenti imali uvid šta je to suštinski joga i na koje sve načine može da se upražnjava.
Imamo dosta predavača i trudimo se da svaku temu predaje najbolji iz te oblasti. Pored nas, učitelja koji vodimo ovu školu (Maja Milićević, Maja Regoje, Željko Mojsilović, Milan Kuželka), na prvom mestu je Jadranko Miklec, jedan od najvećih učitelja joge u regionu i svetu. Pored njega na našoj školi predaju i učitelji drugih škola joge kao što su Dragan Lončar (Vidya joga), Nebojša Božanin (Ananda Krija joga), Svami Mudrarupa i Svami Omgjanam (Biharska škola joge), Ranko Stoiljković (Aštanga joga) i dr. Tu su i stručnjaci za teme iz specifičnih oblasti kao što su: Ajurveda – Žarko Trišić (Ajurveda centar Zemun), Funkcionalna anatomija - Nina Stojanović (Fitnes Akademija), Joga za trudnice - Dušica Kovačević (Fit i zdrava mama), ili učitelji naše škole koji su se specijalizovali za pojedine oblasti: Joga i ishrana – Ivana Beljanski Ulić, Hormonalna joga terapija – Branislava Skenderović Terzić, Energetska anatomija joge – Wilhelmina Kanjer i dr. U suštini, na školi predaje više od 20 predavača, a ono najvažnije što ih kvalifikuje je da svi predavači žive ono što predaju i mogu da budu pravi primer svima kojima predaju.
Pored slušanja predavanja i hvatanja beleški studenti na svakom predavanju dobijaju materijal vezan za konkretnu temu, imaju pristup našoj elektronskoj biblioteci u kojoj se nalaze mnoge knjige, tekstovi, prezentacije ili video snimci, kao i preporuku za literaturu preko koje mogu da šire znanja vezana za temu koja ih više interesuje ili koju su odabrali za temu svog završnog rada. Tu su i mentori, joga učitelji koji su najkompetentniji za određene teme i koji pomažu polaznicima u vezi odabira literature i pravca istraživanja.
Škola je otvorena za sve zainteresovane koji su punoletni, i nema druga ograničenja u godinama i prethodnom iskustvu. Do sada je više od 150 polaznika upisalo našu školu i više od 120 završilo različite nivoe. Dosadašnje iskustvo je pokazalo da našu školu najviše upisuju visokoobrazovane žene između 35 i 45 godina sa dosta životnog iskustva, koje su rešile neke životne stvari što se tiče posla i porodice i sada žele da se posvete sebi i urade nešto na svom ličnom usavršavanju. Naravno, imamo i mlađih i starijih polaznika, ali je najveći procenat u navedenim godinama. Što se tiče zanimanja dosadašnjih polaznika škole to je raznovrsno, a najčešće su to psiholozi, umetnici, arhitekte, advokati, menadžeri, inženjeri i sl.
Ono što je najvažnije i što uvek naglašavamo prilikom razgovora sa kandidatima je motivacija. Šta im je glavna motivacija i zašto žele da upišu ovu školu? Ako je glavna motivacija sertifikat joga instruktora odmah naglasimo da ovo nije škola za njih. Sam sertifikat se može steći na kursevima za joga instruktore koji dosta kraće traju i finansijski su povoljniji. Našu školu treba da pohađaju ljudi sa motivacijom ličnog razvoja i unapređenja života kroz sistem joge. Podizanje nivoa svesti, promena stavova, nova znanja i iskustva su ono što je primarno na ovoj školi, a samo fizičko vežbanje i sertifikat joga instruktora i joga učitelja su sekundarne. Naravno, svaki polaznik koji završi našu školu će biti odličan joga instruktor i joga učitelj, ali to ne treba da bude primarna motivacija. Jedan od glavnih ciljeva je da oni koji završe našu školu treba da budu primer drugima i da žive ono što pričaju.
Pored znanja i iskustva koje će steći na vikend seminarima i instruktorskim časovima, koji su predviđeni programom škole, svi polaznici imaju mogućnost besplatnog vežbanja joge sa instruktorima naše škole tokom celog trajanja školovanja, praćenje besplatnih predavanja koje organizuju različite joga organizacije kao što su EYF i AYUSH i stalnu podršku učitelja i mentora čak i nakon završetka školovanja. Oni koji završe školu mogu da konkurišu za posao internacionalnog online instruktora ili kouča preko kompanije TaskHuman sa kojom naša akademija sarađuje i u kojoj se, u poslednje vreme, zaposlilo više naših diplomaca.
U skladu sa programom, brojem časova, brojem i nivoom predavača, troškovima iznajmljivanja prostora, pripreme materijala i sl. formirala se standardna cena od 7 eur po času, što znači da je cena vikend seminara od 15 časova 105 eur, a sedmodnevnog boravišnog seminara od 50 časova 350 eur, pa je tako i puna cena školarine po nivou (150 časova) 1050 eur. Naravno, tu su i različite olakšice za plaćanje školarine kao što su popusti za rane prijave, stipendiranje dela školarine, plaćanje u ratama u skladu sa dužinom školovanja i sl.